Letošnjemu 18. srečanju preseljenih Škalčanov smo nadeli novo ime: Škalska pravljica! In za niz dogodkov, ki so se odvijali med 6. in 8. julijem, smo izbrali rdečo nit: šole, učitelje, učence in šolske potrebščine. Uspelo je - v vseh pogledih! Pa lepo po vrst...
V petek, 6. julija 2018, je ob 17. uri v dvorani KS v gasilskem domu Škale potekala okrogla miza z naslovom Šola nekoč in danes. Dogodek je bil odprt za javnost, posebej pa smo nanj povabili nekatere učitelje iz Šaleške doline, nekaj kulturnih delavcev, predsednika in člane Sveta krajevne skupnosti ter ljudi, ki so nam posodili eksponate za razstavo. Na okrogli mizi, ki jo je vodila Eva Kumer, so sodelovali Anica Podlesnik, Emil Hartner, Dragica Oderlap in Gabrijela Rednak, vsi učitelji z dolgoletnim stažem (nekateri že upokojeni). V zelo zanimivem pogovoru so obujali spomine na svoja šolska leta in na leta učiteljevanja, primerjali šolske sisteme skozi čas, učenje na velikih in majhnih šolah, inšpekcijska nadzorstva ipd. Posebej so se dotaknili sprememb pri razpoložljivosti šolskih pripomočkov ter sprememb v odnosih učitelji: starši: otroci. Vsi so si bili edini, da bi bilo potrebno učiteljskemu poklicu povrniti nekdanji ugled z ustreznimi ukrepi na nivoju države.
Po zaključku okrogle mize, ki jo je z glasbenimi vložki obogatil še mojster diatonične harmonike Nejc Pačnik, je sledila predstavitev vsebine in odprtje razstave Šole, učitelji, učenci in šolski pripomočki. Društvo REVIVAS Škale je to razstavo pripravilo ob 70. obletnici izpraznitve šol v prvem središču vasi ter 30. obletnici porušenja šole v drugem središču. Pregledna razstava o šolah in učiteljih je predstavila zgodovino šolstva in šolskih stavb v Škalah ter pregled učiteljev, ki so poučevali v Škalah do leta 1988, pa tudi življenje na šoli. Preko 50 fotografij učencev z njihovimi učitelji je prikazovalo različne generacije otrok, ki so obiskovali šole v Škalah do leta 1987. Poseben del razstave so bili eksponati - šolski pripomočki: od šolskih klopi do tablic, lesenih peresnic, črnilnikov, knjig, zvezkov, učiteljskih dnevnikov in testov, do pohval, priznanj, značk in pionirskih izkaznic. Posebej zanimiva pa je bila zbirka spričeval, od najstarejšega z letnico 1905 do tistih tik pred in takoj po vojni.
Dokaj številni obiskovalci so bili navdušeni tako nad okroglo mizo kot nad razstavo.
V soboto, 7. julija popoldne je v sklopu projekta Škalska pravljica potekalo 18. srečanje preseljenih Škalčanov ter srečanje učiteljic, ki so poučevale v Škalah do leta 1988. Udeležba preseljenih Škalčanov je bila solidna. Od 15 še živečih učiteljic se je vabilu odzvalo 11, dve sta morali zaradi zdravstvenih težav svojo udeležbo odpovedati. Za goste in druge obiskovalce smo v dvorani KS v gasilskem domu pripravili kratek kulturni program, ki ga je povezovala Klara Jan, v njem pa so poleg članov društva REVIVAS sodelovali še Ana Kontič in ljudske pevke Gaberški cvet. Goste so pozdravili predsednica društva REVIVAS Škale Verica Pogačar, predsednik sveta KS Božidar Repnik ter dolgoletni organizator srečanj preseljenih Škalčanov Herman Arlič. Sledilo je druženje pred gasilskim domom, kjer smo poskrbeli za sceno, ki je spominjala na prvotno središče vasi: od podob Škalskega hriba, lipe in vodnjaka do "sejmišča". Na stojnicah so se predstavili lokalni ponudniki (Darja Miklavžina, Čebelarstvo Čanč, Jože Ržen, LOKO-LOKO, sekcija izdelovalk rož iz krep papirja) in Turistično društvo Šmartno ob Paki z zeliščnimi izdelki. Obiskovalci so lahko izkoristili fotografiranje na foto stojnici, še posebej zanimivo pa je bilo fotografiranje učencev z njihovimi učiteljicami in Mimiko, ki je dolga leta skrbela za šolo in malice učencev. Rdeča nit popoldneva je bilo obujanje spominov na šolo. Moderatorka Pavlica Šibanc Kodrun je skrbela, da je bilo na prizorišču ves čas živahno in zanimivo. Vsak, ki je bil pripravljen z obiskovalci deliti kakšno anekdoto iz šolskih klopi, je za nagrado prejel imitacijo šolske tablice, ki jo je za to priložnost izdelalo Mizarstvo Meh.
Popoldne je minilo v zares prijetnem vzdušju, h kateremu je dodatno pripomogel še slasten ričet, za katerega je poskrbel Zvone Kodrun. Ričet smo postregli v unikatnih emajliranih skledicah. Skledice so za spomin prejeli tudi vsi preseljeni Škalčani- poleg obveznih nageljčkov, ki so jih izdelale članice sekcije izdelovalk rož iz krep papirja.
Razstavo Šole, učitelji, učenci in šolski pripomočki si je bilo mogoče v gasilskem domu Škale ogledati še v nedeljo, 8. julija, med 10. in 20. uro. Vse dni dogajanja so se izvajale tudi delavnice risanja s kredo, ki jih je vodila Klara Jan. Žal je to dejavnost v nedeljo popoldne preprečil dež.
Nekaj utrinkov s prireditev si lahko ogledate na tej povezavi >>>
Fotografije so prispevali Jurij Kodrun, Eva Kumer in Vera Pogačar. Fotografije s podnapisom Škalska pravljica so nastale na foto stojnici (Fotozabava).