Društvo REVIVAS Škale je 3. in 4. julija pripravilo dva dogodka, posvečena zgodbam izgubljenih krajev zaradi posledic rudarjenja in ohranjanju spomina nanje: tradicionalno srečanje preseljenih Škalčanov in literarni večer, pod skupnim imenom Škalska pravljica.
Čeprav so bile maske, razkužila, razdalja in drugi ukrepi letos prva in glavna skrb pri organizaciji dogodkov, se to pri izvedbi ni preveč poznalo – zahvaljujoč požrtvovalnosti članov in pomoči gasilcev smo prebrodili tudi to. Pa še za res lepo vreme se moramo zahvaliti.
V petek, 3. julija, smo v goste povabili nekaj soustvarjalcev zbirke pesmi Pod vodo vas, nad vodo glas (izšla leta 2014), ki so pod lipo pred gasilskim domom Škale prebirali svoje pesmi na temo spreminjanja podobe Šaleške doline. Poseben poudarek je bil na pesmih Dolfeta Lipnika, posvečenih srečanjem preseljenih Škalčanov. Po njegovi pesmi Škalska pravljica je društvo pred nekaj leti to tradicionalno prireditev tudi poimenovalo. V programu literarnega večera, ki ga je povezovala Eva Kumer, so sodelovali Jože Aristovnik, Emilija Milena Blažič, Mira Hrovat, Martin Pustatičnik, Avgust Tanšek, Božena Tanšek-Boža, Vida Lipnik ter članice društva Marija Glinšek, Marta Mravljak in Maja Ratej.
V sklopu dogodkov sta bili na ogled maketa Škalskega hriba in del razstave Izgubljeni kraji v novi luči. Klara Jan je ob pomoči članov podmladka društva na osnovi kartografskega, slikovnega in drugega gradiva izdelala in predstavila maketo Škalskega hriba. Na osnovi zbranih pripomb in predlogov bo maketa dopolnjena in izdelana v trajnejši obliki. Vera Pogačar in Damijan Kljajič sta predstavila razstavo Izgubljeni kraji v novi luči, ki prikazuje spreminjanje podobe Šaleške doline zaradi izkopavanja premoga, vzporedno pa predstavlja zgodbe drugih rudarskih krajev v Sloveniji in Evropi: Zabukovice, Murskega Središća, Tuzle, Pljevlja, Grossgrimme in Horna. Pomemben del razstave so fotografije izginulih hiš v prizadetih (in tudi nekaterih izginulih) krajih v Šaleški dolini: Škalah, Družmirju, Prelogah, Pesju, Gaberkah in Šoštanju (Metlečah). Izvorno je bila razstava del projekta EPK 2012.
V soboto, 4. 7. popoldne, so na obisk v Škale prišli preseljeni Škalčani na jubilejno 20. srečanje. Zanje smo pripravili poseben program, v katerem so sodelovali člani društva in člani družine Cerkovnik, povezovala pa ga je Pavlica Šibanc Kodrun. Zbranim so spregovorili Vera Pogačar, predsednica društva, Petra Bevc, predsednica sveta KS Škale-Hrastovec, Darinka Mravljak, podžupanja Mestne občine Velenje, Damijan Kljajič, kustos v Muzeju Velenje in mag. Drago Potočnik, vodja tehničnega področja na Premogovniku Velenje. Na prizorišču pred gasilskim domom so se predstavili lokalni ponudniki, potekale so animacije, besedo so dobili tudi preseljeni Škalčani. Zbrani smo voščili še na mnoga leta klenemu stoletniku Rupertu- Bertu Tašlerju, ki je ravno dan pred tem slavil častitljivo okroglo obletnico.
Sicer nekoliko manj številčni obiskovalci so preživeli zanimivo popoldne v prijetnem ambientu pod krošnjami dreves, v spomin na srečanje pa so prejeli rdeč nageljček, podobico sv. Jurija in fotografijo. In če bodo upoštevali željo Petre Bevc, predsednice sveta KS, »da s ponosom poveste, da ste bili ali ste del našega kraja, delite med ljudi lepe, pa tudi manj lepe spomine in peljete Škalsko pravljico v prihodnost«, lahko upamo, da se izseljene ptice naslednje leto spet vrnejo.
Fotografije sta prispevala Zvone Kodrun in Vera Pogačar